Jdi na obsah Jdi na menu
 


Baník si nový stadion zaslouží už kvůli fanouškům

18. 12. 2009

ObrazekOstrava: Asi nikdy v historii města nebyly zraky sportovních fanoušků upřeny na ostravské radní a zastupitele tak jako nyní. Stařičké Bazaly už přestávají důstojně sloužit, ostatní podobná sportoviště nevyhovují vůbec, ve městě a v okolí není možné ani zorganizovat velký koncert. Město by si mělo se stavbou nového fotbalového stadionu ve Svinově pospíšit.

Podle vyjádření představitelů města se na tom sice intenzivně pracuje, ujišťují, že vše postupuje, jak má. Vybrána je lokalita, ale lidé jsou v očekávání, že všechno vezme ještě rychlejší obrátky.

Právě fotbalový stadion ve Svinově s kapacitou třicet tisíc fanoušků by měl jednu jistotu – pravidelné pořádání atraktivních zápasů české fotbalové reprezentace a možnost využití pro koncerty popových hvězd. Lepší fotbalový stánek totiž jinde v Česku stát nebude. Ostrava by se dostala do elitní společnosti evropských velkoměst, které se mohou pochlubit moderním fotbalovým stadionem nového tisíciletí.

Plánovaná stavba, kterou měly ve volebních programech všechny klíčové politické strany, asi nebudí jen nadšení, debaty se ale nevedou o tom, jestli ano, ale spíš, zda je dobře vybrána lokalita ve Svinově. Tak to ale u podobných velkých staveb, které ovlivní život v regionu, asi chodí.

 

ČEZ Arénu už lidé berou jako samozřejmost

Úvahy a plány o stavbě stadionů se vedou i v dalších českých městech, před kterými má ale Ostrava mírný náskok. Radní jdou ale na druhé straně jen s dobou a evropskými trendy. „V Itálii, Francii, Nizozemsku nebo Belgii patří stadiony z devadesáti procent městům. Možná je to ještě víc,“ říká bývalý fotbalový internacionál a později úspěšný hráčský manažer Zdeněk Nehoda, který v celé kariéře zastupoval mimo jiné Pavla Nedvěda.

Podle jeho slov jiná cesta pro český fotbal ani není. „Obecně žádný český klub nepostaví bez pomoci města, kraje či státu nový stadion. To je utopie,“ poznamenal Nehoda. „Je logické, že Ostrava, kde se na sport tradičně chodí a lidé mu tady rozumějí, musí mít opravdu dobrý stadion. Když se v Praze řekne Ostrava, skoro všichni si potichu řeknou Baník, o ten tady jde hlavně,“ dodal Nehoda.

V podobné situaci se přitom radní z moravskoslezské metropole ocitli už před lety, kdy stáli před rozhodnutím rekonstruovat ostravskou ČEZ Arénu. Dneska už nikomu ani nepřijde, že bez ní by se v Ostravě nekonalo mistrovství světa v ledním hokeji, nebyly zde světové a evropské šampionáty v nejrůznějších míčových sportech, fanoušci by na vlastní oči nemohli vidět v akci tenisty Berdycha, Štěpánka, Roddicka, Del Potra či Tsongu. A v neposlední řadě by se v Ostravě nekonala celá řada koncertů a kulturních akcí. Také tehdy měla rekonstrukce celou řadu kritiků, kteří se nyní kochají pohledem na světové hvězdy.

Ve věci fotbalového stadionu panuje větší shoda, ale čas kvapí. O Ostravě se tvrdí, že v ní žijí tvrdohlaví lidé, kteří si jdou za svým. Snad projeví tah na branku i město a dá se rychle do stavby. Až po dokončení stadionu se totiž definitivně potvrdí, že Ostrava je městem sportu.

 

Trejbal: Fotbalový stadion posune Ostravu dál jako město

„Nový stadion v Ostravě považuji za velmi důležitou součást našeho plánu udělat z města skutečnou moderní regionální metropoli. Spolu s lékařskou fakultou, právnickou fakultou, koncertní síní a galerií je to klíčová věc, která Ostravu posune kupředu. A jsme v tom zajedno v celé koalici,“ řekl v rozhovoru pro Deník náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD).

Intenzivní práce na stavbě nových stadionů probíhají také v jiných městech – v Brně, v Hradci Králové a v Plzni. Ostrava má ale mírný náskok a bude mít stadion v roce 2012.

Stadion nejvyšší kategorie Elite (30 tisíc diváků), který se město chystá stavět ve Svinově, umožní Ostravě pořádat zápasy evropských kvalifikací našeho národnímu týmu, kromě toho bude vhodný také pro velké koncerty. „Bylo by to ze všech hledisek nejlepší podobné sportoviště v České republice, lepší, než je nový stadion Slavie,“ podotkl.

Podle Zdeňka Trejbala je Svinov dobrou volbou, i když ve hře byly také lokality Muglinova a Vítkovic. „Důležité pro nás v rozhodování bylo, že jde o městský pozemek, takže ho nebudeme muset vykupovat. Ale lokalita vedle Rudné, kousek od dálnice, je opravdu nejvhodnější. Chápu, že část občanů Svinova není úplně nadšená, ale uděláme všechno pro to, aby jim provoz nerušil běžný život,“ uvedl Trejbal.

 

Odpůrci se ohánějí krizí

Na novém stadioně bude své domácí zápasy hrávat také ostravský fotbalový Baník. Ten je tradičně spojený se Slezskou Ostravou. „Musím přiznat, že je to trochu náhoda, ale nový stadion bude stát znovu ve Slezsku. Snad to staromilcům, kteří Baníku doteď jinak než Slezská neřeknou, udělá radost,“ pousmál se náměstek primátora.

Plány na stavbu podobného sportoviště mělo před minulými volbami hned několik politických stran. Ale stadion má v Ostravě také nepřátele, kteří nejčastěji argumentují hospodářskou krizí. „V krizi, kdy jsou utlumeny investice z privátní sféry, by měl stavět právě veřejný sektor. To je první věc. Navíc příští rok by už měla ekonomika mírně růst. A kromě toho jsou v takových situacích většinou podstatně levnější stavební práce, krize naopak pomůže cenu stlačit,“ řekl.

Příprava stavby je ale složitou „papírovou válkou“. Jde o více než miliardu korun z městského rozpočtu, takže se není co divit. „Pracujeme na změně územního plánu ve Svinově. Dalším krokem je zpracování investičního záměru, městskými orgány bylo také rozhodnuto o zadání veřejné zakázky na zpracování technických podmínek, což jsou sice pro běžného občana na první pohled nepochopitelné věci, ale je nutné je udělat,“ vysvětlil Trejbal, podle kterého si početná ostravská sportovní obec nový stadion zasloužila už dávno.

Zdroj: Deník.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář